Kredyt gotówkowy- kliencie, pamiętaj o prowizji!

Kiedy klient banku decyduje się na wzięcie kredytu gotówkowego, najwięcej uwagi przywiązuje do oprocentowanie. To bowiem decyduje jak duże będą raty oraz wielkość różnicy między tym, ile pieniędzy pożyczył, a ile będzie musiał później oddać. Mało jednak kredytobiorców zwraca uwagę lub celowo ignoruje prowizję w czasie udzielania kredytu, ponieważ uznają to za mniej ważną informacje oraz mniej istotniejsze koszta. Nic bardziej mylnego! Powinna klientów interesować coraz bardziej, głównie z powodu zmieniających się ustaw.

Ustawa o kredycie konsumenckim, która weszła w życie w 2011 roku, zmieniła przede wszystkim wysokość samej prowizji. Odrzucono bowiem wcześniejsze postanowienia, według których oprocentowanie nie może być wyższe niż 5 procent wartości kwoty zadłużenia. Dzięki temu dodatkowe opłaty związane z kredytem zaczęły rosnąć. W 2012 wynosiła 2,5 procenta, a w 2013 już prawie 4 procent, więc jej poziom rośnie bardzo szybko.

Kredyt bardziej opłacalny

Prowizja w najprostszej definicji to dodatkowe wynagrodzenie dla kredytodawcy zwykle płacone jednorazowo. Bank korzysta z tej możliwości oraz z nieuwagi klientów, dając niskie oprocentowanie kredytu lub rezygnując z niego w ogóle. Wtedy kredytobiorca jest zobowiązany spłacić kwotę kapitału, ale nie wyłącznie. Poza oprocentowanie istnieje również prowizja, która potrafi być naprawdę wysoko. Należy być wyjątkowo uważnym, ponieważ na tym mogą zarabiać banki. Brak oprocentowania lub niskie oprocentowanie może być równoważone przez wysoką prowizję. Wtedy bardziej opłacalny będzie kredyt o wyższym oprocentowaniu, ale z dużo niższą prowizją. Należy przede wszystkim być uważnym klientem i dobrze poznać wszystkie warunki. Prowizję płaci się na początku umowy i zdarza się, że jej kwota zostanie odliczona od kapitału, który klient otrzyma na konto. Wysokość rat będzie jednak naliczana od całej kwoty sprzed odjęcia prowizji. O tym również należy pamiętać.

Zobacz także:  Dlaczego kredyty gotówkowe są tak popularne

Kiedy prowizja jest mało opłacalna

Wysokie stawki prowizji mogą być szczególnie nieopłacalne dla posiadaczy kredytu krótkoterminowego, na okres mniej niż roku, kilku miesięcy. Prowizja jest naliczana od kwoty wziętej pożyczki, a nie od czasu jej spłacania. Jeśli rat byłoby mniej, mniej będzie również czasu spłacania ewentualnego oprocentowania. Lepiej wtedy zdecydować się na wyższe oprocentowanie, ponieważ będzie spłacane krócej, ale mniejszą prowizję, ponieważ o niej decyduje wysokość kapitału. Dopiero przy kredytach na dłuższy okres nawet kilku lat lepiej zdecydować się na niższe oprocentowanie, ponieważ dłużej naliczane jest oprocentowanie i wyższa jest kwota odsetek.

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.